SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Samovar 3898037
nr 389 8037
Samovar
1800-tal, nysilver, höjd: 38
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 5 december 2005
800 kr
1.000 kr
900 kr
1.000 kr
1.100 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.